Standart
Geçmişle bugün arasında köprüler kuran, aklımızdaki kapıları gülümseme anahtarıyla açan kendi çalışmalarını modern meddah tavrıyla anlatan Sunay Akın, dinleyenlerine bir sunumda binlerce kitabın ışığını aktaran bir içerik sunuyor. Sunay Akın’ın kendi deyişiyle; “Her insanın içinde bir yaratacı düşünce vardır. İnsan bu düşünceyi buldukça, buna yaklaştıkça mutlu olur. Asıl olan sensin, bu yaratıcılık ve merak duygusunu taşıyan insan! Kişinin kendini geliştirmesinde, aydınlanmasında önemli olan sorulardır, adımlar sorularla atılır. Kişi bu sorularla açtığı kapının ardından kavuşacağı ışıkla yıkacaktır aklının içindeki örülen duvarları. “Viktor Hugo’nun şu sözleri daha bir anlam kazanacak Sunay Akın’ın gösterinin ardından. “Ey Şair bana yağmurdan bahsetme, yağdır!” Tarih:24 Ekim 2014 20:30 Yer:KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, İstanbul

Geçmişle bugün arasında köprüler kuran, aklımızdaki kapıları gülümseme anahtarıyla açan kendi çalışmalarını modern meddah tavrıyla anlatan Sunay Akın, dinleyenlerine bir sunumda binlerce kitabın ışığını aktaran bir içerik sunuyor.
Sunay Akın’ın kendi deyişiyle; “Her insanın içinde bir yaratacı düşünce vardır. İnsan bu düşünceyi buldukça, buna yaklaştıkça mutlu olur.
Asıl olan sensin, bu yaratıcılık ve merak duygusunu taşıyan insan!
Kişinin kendini geliştirmesinde, aydınlanmasında önemli olan sorulardır, adımlar sorularla atılır.
Kişi bu sorularla açtığı kapının ardından kavuşacağı ışıkla yıkacaktır aklının içindeki örülen duvarları. “Viktor Hugo’nun şu sözleri daha bir anlam kazanacak Sunay Akın’ın gösterinin ardından.
“Ey Şair bana yağmurdan bahsetme, yağdır!”
Tarih:24 Ekim 2014 20:30
Yer:KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, İstanbul

Yakın geçmişimizi şekillendiren sosyal ve siyasal olayları şiirle, edebiyatla, müzikle ve kayda geçmiş görüntülerle canlı bir belgesel tadında sahneye taşıyan Aysever, izleyiciyi bir zaman tünelinden geçirerek bellek tazeliyor; anlatısına kişisel tarihinden hatıraları da ekleyerek kah güldürüyor, kah ağlatıyor, çokça düşündürüyor, zihinlere ve yüreklere dokunuyor. Tarz açısından bir ilk olan bu gösteriyi sahneye taşıyan ekibin ismi, gösterinin ruhunu iki kelimeyle özetliyor: "Aykırı Kumpanya" Aykırı Kumpanya kimi zaman bir Fikret Kızılok şarkısıyla ağlıyor, kimi zaman Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı'yla kahkahalar atıyor, kimi zaman Sabahattin Ali'nin Melankoli'siyle hüzünleniyor. Aykırı Kumpanya seyirci için şarkılı, şiirli, sazlı, sözlü bambaşka bir dünya kuruyor. Tarih:30 Ekim 2014 Caddebostan K.M./ 5 Kasım 2014 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

Yakın geçmişimizi şekillendiren sosyal ve siyasal olayları şiirle, edebiyatla, müzikle ve kayda geçmiş görüntülerle canlı bir belgesel tadında sahneye taşıyan Aysever, izleyiciyi bir zaman tünelinden geçirerek bellek tazeliyor; anlatısına kişisel tarihinden hatıraları da ekleyerek kah güldürüyor, kah ağlatıyor, çokça düşündürüyor, zihinlere ve yüreklere dokunuyor.
Tarz açısından bir ilk olan bu gösteriyi sahneye taşıyan ekibin ismi, gösterinin ruhunu iki kelimeyle özetliyor: “Aykırı Kumpanya”
Aykırı Kumpanya kimi zaman bir Fikret Kızılok şarkısıyla ağlıyor, kimi zaman Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı’yla kahkahalar atıyor, kimi zaman Sabahattin Ali’nin Melankoli’siyle hüzünleniyor. Aykırı Kumpanya seyirci için şarkılı, şiirli, sazlı, sözlü bambaşka bir dünya kuruyor.
Tarih:30 Ekim 2014 Caddebostan K.M./ 5 Kasım 2014 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

ÜST KATTAKİ TERÖRİST  ikincikat'ın bomba gibi gelen yeni oyunu Emrah Serbes'ten "ÜST KATTAKİ TERÖRİST", 20 Haziran'da oyun atölyesi'nde!  Oradan nasıl gözüküyor? Öldürürüm oğlum sizi! canınıza okurum! Tamam. Biraz daha çık. Üst kata mesela. Ne işim var benim orada lan! Ayarlarımla oynamayın benim. Delirtmeyin adamı! Tamam. Biraz daha yukarı çık. Nereye çıkacağım şerefsiz! Dağa mı çıkayım?  Öykü: Emrah Serbes Uyarlayan-Yöneten: Sami Berat Marçalı Yardımcı Yönetmen: Canan Atalay  Oynayanlar:  Denizhan Akbaba Banu Çiçek Barutçugil Gözde Kocaoğlu Bedir Bedir Tarih:21 Ekim/8 Kasım Saat:20.30 Yer:İkinci Kat Karaköy

ÜST KATTAKİ TERÖRİST
ikincikat’ın bomba gibi gelen yeni oyunu Emrah Serbes’ten “ÜST KATTAKİ TERÖRİST” oyun atölyesi’nde!
Oradan nasıl gözüküyor?
Öldürürüm oğlum sizi! canınıza okurum!
Tamam. Biraz daha çık. Üst kata mesela.
Ne işim var benim orada lan! Ayarlarımla oynamayın benim. Delirtmeyin adamı!
Tamam. Biraz daha yukarı çık.
Nereye çıkacağım şerefsiz! Dağa mı çıkayım?
Öykü: Emrah Serbes
Uyarlayan-Yöneten: Sami Berat Marçalı
Yardımcı Yönetmen: Canan Atalay
Oynayanlar:
Denizhan Akbaba
Banu Çiçek Barutçugil
Gözde Kocaoğlu
Bedir Bedir
Tarih:21 Ekim/8 Kasım
Saat:20.30
Yer:İkinci Kat Karaköy

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 24.'sünü 23 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak. Ağırladığı dünya çapında caz yıldızları ve ev sahipliği yaptığı unutulmaz performanslar ile sadece Türkiye'de değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik haline gelen, organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilen 24. Akbank Caz Festivali kapsamında festivalin yıldız isimleri arasında Jamie Cullum, Christian McBride Trio ve Kenny Barron & Dave Holland yer alıyor.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 24.’sünü 23 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.
Ağırladığı dünya çapında caz yıldızları ve ev sahipliği yaptığı unutulmaz performanslar ile sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformda da merakla beklenen bir etkinlik haline gelen, organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilen 24. Akbank Caz Festivali kapsamında festivalin yıldız isimleri arasında Jamie Cullum, Christian McBride Trio ve Kenny Barron & Dave Holland yer alıyor.

Shakespeare in Bütün Eserleri Hafif Kısaltılmış Geçen sezon tüm oyuncuların yılın en başarılı oyuncu ödülü aldığı müthiş komedi Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış oyunu, tiyatro ve bistro düzeninde yerleşim ile izleyenlere interaktif bir deneyim yaşatıyor.

Shakespeare in Bütün Eserleri Hafif Kısaltılmış
Geçen sezon tüm oyuncuların yılın en başarılı oyuncu ödülü aldığı müthiş komedi Shakespeare’in Bütün Eserleri – Hafif Kısaltılmış oyunu, tiyatro ve bistro düzeninde yerleşim ile izleyenlere interaktif bir deneyim yaşatıyor.

Stevie Tevie Ray Vaughan'ın varisi olarak gösterilen Dan Patlansky İstanbul’da! Goldnights serisi Güney Afrikalı ünlü Blues gitaristi Dan Patlansky ile devam ediyor! Dünyanın her yerinden önemli müzisyenleri Türk seyircilerle buluşturacak olan Goldnights serisinin yeni misafiri Güney Afrikalı Blues gitaristi Dan Patlansky 23 Ekim’de garajistanbul’da sahne alıyor. Yeni nesil, sağlam tuşeli gitaristler arasında her geçen gün adını yüksek yerlere taşıyan Dan Patlansky, gitar çalma tekniğiyle birçok eleştirmen tarafından bir zamanların unutulmaz gitaristi Stevie Ray Vaughan ile kıyaslanıyor. Dan Patlansky 2005 yılında gerçekleşen Katrina Kasırgası öncesinde New Orleans’ta bir radyo programında doğaçlama bir şarkı çaldı ve ardından kasırgadan hayatını zor kurtararak bu kayıtları 2008 yılı albümünde “Blues For New Orleans” adıyla yayımladı. “Only An Ocean”, “Luca”, “Jump On” gibi hit şarkılara sahip olan

Stevie Tevie Ray Vaughan’ın varisi olarak gösterilen Dan Patlansky İstanbul’da!
Goldnights serisi Güney Afrikalı ünlü Blues gitaristi Dan Patlansky ile devam ediyor! Dünyanın her yerinden önemli müzisyenleri Türk seyircilerle buluşturacak olan Goldnights serisinin yeni misafiri Güney Afrikalı Blues gitaristi Dan Patlansky 23 Ekim’de garajistanbul’da sahne alıyor.
Yeni nesil, sağlam tuşeli gitaristler arasında her geçen gün adını yüksek yerlere taşıyan Dan Patlansky, gitar çalma tekniğiyle birçok eleştirmen tarafından bir zamanların unutulmaz gitaristi Stevie Ray Vaughan ile kıyaslanıyor.
Dan Patlansky 2005 yılında gerçekleşen Katrina Kasırgası öncesinde New Orleans’ta bir radyo programında doğaçlama bir şarkı çaldı ve ardından kasırgadan hayatını zor kurtararak bu kayıtları 2008 yılı albümünde “Blues For New Orleans” adıyla yayımladı.
“Only An Ocean”, “Luca”, “Jump On” gibi hit şarkılara sahip olan

Birsen Tezer Büyülü sesiyle Birsen Tezer, "Ikinci Cihan" albümünün sevilen şarkıları ile 25 Ekim’de garajistanbul sahnesinde…

Birsen Tezer
Büyülü sesiyle Birsen Tezer, “Ikinci Cihan” albümünün sevilen şarkıları ile 25 Ekim’de garajistanbul sahnesinde…

Antigone - 17. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali "Antigone" Sofokles’in M.Ö. 442’de yazdığı Yunan tradejisinin bir adaptasyonu. Oyun iki kız kardeşin fikirleri üzerine gelişiyor. Taraf seçmek her zaman kolay değildir. İyi nedir, kötü nedir? Grup amaçlarına kukla tekniğini ve oyunculuğu bir arada kullanarak ulaşıyor.

Antigone – 17. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali
“Antigone” Sofokles’in M.Ö. 442’de yazdığı Yunan tradejisinin bir adaptasyonu. Oyun iki kız kardeşin fikirleri üzerine gelişiyor. Taraf seçmek her zaman kolay değildir. İyi nedir, kötü nedir? Grup amaçlarına kukla tekniğini ve oyunculuğu bir arada kullanarak ulaşıyor.

thumb2_31_Ekim_Halloween1411480168

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Katalan sanatçı Joan Miró'nun eserlerinden oluşacak kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapacak. 20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan dünyaca tanınmış sanatçı Joan Miró'nun olgunluk dönemine odaklanan sergi, "Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar" adın taşıyacak. Sabancı Holding sponsorluğu ile düzenlenecek sergi, Barselona'daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 23 Eylül 2014 - 1 Şubat 2015 tarihleri arasında görülebilecek. Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun, kadın , kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi, resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunacak. Miró'yla İstanbul 'da buluşacak olan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacaklar.

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Katalan sanatçı Joan Miró’nun eserlerinden oluşacak kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapacak. 20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan dünyaca tanınmış sanatçı Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanan sergi, “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” adın taşıyacak. Sabancı Holding sponsorluğu ile düzenlenecek sergi, Barselona’daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında görülebilecek. Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun, kadın , kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi, resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunacak. Miró’yla İstanbul ‘da buluşacak olan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacaklar.

Yok olup giden çok şey var. Ama kalıntılar ya çeşitli ritüel, efsane ve eser formunda beliriyor; ya da görüntü, bina, manzara ve şehir şekline bürünüyorlar. 20XX: Kalıntılar sergisine eserleriyle katkıda bulunan sanatçılar kimlik, doğa, veri ve bedenin geçirdiği dönüşümlerin / mutasyonların üzerinden; ya geleceğe dair vizyonlarını paylaşarak veyahut da (birikmekte olan dijital) artıkları arşivleyerek bu kalıntıları ele alıyor. Sergi, izleyiciye “doğal” ile “yapay”, “dikey” ile “yatay”, “IRL” ile “URL” gibi ikili karşıtlıkların bir aradalığını deneyimleyebileceği bir çerçeve sunuyor. Hayal edilen bir geleceğe (veya yeniden ele alınan bir geçmişe dair) muhtemel kimliksizleşme ve konumlanma kaygısı, insan bedeni, İnternet, Ortadoğu veya çöl gibi çeşitli bilindik mecraların yeniden inşasıyla vücut buluyor. Her sanatçı, gerçeklikten kopma durumunu tarif etmek için farklı bir yaklaşım ve apayrı bir estetik tutum benimsiyor. Minimal fakat bir o kadar güçlü imgelemi, karmaşık çıkış noktalarıyla biraraya getirirken kültürel, politik ve fiziksel kodlarla yüklü malzemeleri yeniden kullanıma sokuyorlar. 20XX, grup sergiler, solo gösterimler, konuşmalar ve tartışmalar ile ilerleyecek, müzikten mutfak sanatları, tasarım ve modaya uzanan farklı disiplinlerle ortaklıklara başvuracak uzun soluklu bir girişim olmayı hedefliyor. 20XX: Kalıntılar, bu projenin başlangıç sergisidir. Tarih:25 Ekim 2014 Cumartesi Yer: Co Pilot Galeri

Yok olup giden çok şey var. Ama kalıntılar ya çeşitli ritüel, efsane ve eser formunda beliriyor; ya da görüntü, bina, manzara ve şehir şekline bürünüyorlar. 20XX: Kalıntılar sergisine eserleriyle katkıda bulunan sanatçılar kimlik, doğa, veri ve bedenin geçirdiği dönüşümlerin / mutasyonların üzerinden; ya geleceğe dair vizyonlarını paylaşarak veyahut da (birikmekte olan dijital) artıkları arşivleyerek bu kalıntıları ele alıyor. Sergi, izleyiciye “doğal” ile “yapay”, “dikey” ile “yatay”, “IRL” ile “URL” gibi ikili karşıtlıkların bir aradalığını deneyimleyebileceği bir çerçeve sunuyor. Hayal edilen bir geleceğe (veya yeniden ele alınan bir geçmişe dair) muhtemel kimliksizleşme ve konumlanma kaygısı, insan bedeni, İnternet, Ortadoğu veya çöl gibi çeşitli bilindik mecraların yeniden inşasıyla vücut buluyor. Her sanatçı, gerçeklikten kopma durumunu tarif etmek için farklı bir yaklaşım ve apayrı bir estetik tutum benimsiyor. Minimal fakat bir o kadar güçlü imgelemi, karmaşık çıkış noktalarıyla biraraya getirirken kültürel, politik ve fiziksel kodlarla yüklü malzemeleri yeniden kullanıma sokuyorlar. 20XX, grup sergiler, solo gösterimler, konuşmalar ve tartışmalar ile ilerleyecek, müzikten mutfak sanatları, tasarım ve modaya uzanan farklı disiplinlerle ortaklıklara başvuracak uzun soluklu bir girişim olmayı hedefliyor. 20XX: Kalıntılar, bu projenin başlangıç sergisidir.
Tarih:25 Ekim 2014 Cumartesi
Yer: Co Pilot Galeri

Dünyaca ünlü opera baladlarını, klasik müzik eserlerini kendine özgü bir yorumla sanatseverlerle buluşturan İngiliz soprano, aktris, şarkı sözü yazarı ve dansçı Sarah Brightman, 9 Kasım'da Ülker Sports Arena'da İstanbullu müzikseverler ile bir araya gelecek. “Phantom of the Opera’’, ‘‘Cats’’, ‘‘Requiem’’ ve ‘‘Aspects of Life’’ gibi müzikal yapımlarda da sahne alan, Barselona Olimpiyat Oyunları'nda Jose Carreras ile birlikte seslendirdiği ‘‘Amigos Para Siempre’’ ve ardından Andrea Bocelli'yle seslendirdiği ‘‘Time To Say Goodbye’’ ile büyük bir ivme yakalayan dünyanın en önemli kadın vokallerden Brightman, İstanbullulara büyülü bir müzik ziyafeti sunacak. Tarih:09 Kasım 2014 Saat: 21:00 Yer: Ülker Sports Arena, İstanbul

Dünyaca ünlü opera baladlarını, klasik müzik eserlerini kendine özgü bir yorumla sanatseverlerle buluşturan İngiliz soprano, aktris, şarkı sözü yazarı ve dansçı Sarah Brightman, 9 Kasım’da Ülker Sports Arena’da İstanbullu müzikseverler ile bir araya gelecek.
“Phantom of the Opera’’, ‘‘Cats’’, ‘‘Requiem’’ ve ‘‘Aspects of Life’’ gibi müzikal yapımlarda da sahne alan, Barselona Olimpiyat Oyunları’nda Jose Carreras ile birlikte seslendirdiği ‘‘Amigos Para Siempre’’ ve ardından Andrea Bocelli’yle seslendirdiği ‘‘Time To Say Goodbye’’ ile büyük bir ivme yakalayan dünyanın en önemli kadın vokallerden Brightman, İstanbullulara büyülü bir müzik ziyafeti sunacak.
Tarih:09 Kasım 2014 Saat: 21:00
Yer: Ülker Sports Arena, İstanbul

Uyuşturucu batağına saplanmış , televizyon sunuculuğu yapan evin küçük güzel kızı(Lucy). Annesi tarafından istediği sevgiyi alamamış, katı mantığı hayatına hükmeden avukat abla(Angela) ve eşini alkolden kaybeden , kızlarıyla sağlıksız bir sevgi ilişkisi kurmuş alkolik bir anne(Barbara) Lucy 'nin hayatında hem olumlu hem olumsuz önemli değişikliklere neden olan 6 erkek karakteri ve bütün bu süreçte tüm aile bireylerin iyileşme çabasını anlatan oyun Craft sahnesinde.. Tarih:16-17-23-24-30-31 Ekim Saat:20.30 Yer: Craft Tiyator

Uyuşturucu batağına saplanmış , televizyon sunuculuğu yapan evin küçük güzel kızı(Lucy). Annesi tarafından istediği sevgiyi alamamış, katı mantığı hayatına hükmeden avukat abla(Angela) ve eşini alkolden kaybeden , kızlarıyla sağlıksız bir sevgi ilişkisi kurmuş alkolik bir anne(Barbara) Lucy ‘nin hayatında hem olumlu hem olumsuz önemli değişikliklere neden olan 6 erkek karakteri ve bütün bu süreçte tüm aile bireylerin iyileşme çabasını anlatan oyun Craft sahnesinde..
Tarih:16-17-23-24-30-31 Ekim 2014
Saat:20.30
Yer: Craft Tiyatro

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s